Info v.40

Hej en kortvecka har gått oss förbi och hösten har gjort sitt inträdde. Tänk på att vi haft kyliga mornar och även några kyliga dagar. Det är bra om man har med sig/på sig varma kläder så att man inte fryser på rasten.

I onsdags fick 5b och 5c träffa Frida vår nya mattelärare och på måndag kommer hon ta över undervisningen. Vi hälsar henne värmt välkommen till oss här på Emanuelskolan. Det kommer fortsätta att vara multiplikationstest på fredagar som dem är vana vid.

De teman som är igång i våra samtliga ämnen fortlöper även nästa vecka. Det som blir nytt är att vi i svenskan startar upp ett projektet med fokus på läsning.

Schemaändring för 5b från och med nästa vecka så byter tisdagens engelskalektion plats med torsdagens sista svensklektion.

Vill också påminna om att nästa vecka startar utvecklingssamtalen upp tider att boka finns på edwise.

Mån- Glosor 5b – Our house

Tis – Simning 5c, Glosor 5c -Match the kitchen

Ons-

Tor – Simning 5b

Fre – Tabelltest 5b & 5c

Ha en fortsatt trevlig helg önskar / Malin & Jessica

 

En reaktion på “Info v.40

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *