Inför v. 37

Veckan har gått väldigt fort. Fotograferingen har gått bra och som vi förstår det så får ni vårdnadshavare hem info om hur man beställer. På idrotten var fokus på leken och vi hade väldigt kul tillsammans. En del blev inspirerade att sätta igång egna gemensamma klasslekar. I SO har vi Tema Demokrati som fortsätter och vi har haft massor med bra diskussioner. I No har 5b gjort ett litet test på magnetism, 5c kommer göra det nästa vecka. Vi fortsätter in på området elektricitet. I engelska har 5c läxa till tisdag, de har glosor och en text de ska läsa igenom, 5b kommer få samma läxa nästa vecka. Svenskan fokuserar på läsförståelse och det egna skrivandet. Både 5b och 5c har börjat med GOTW där vi har små mikrolektioner om olika ämnen som vi har varje torsdag. Fråga gärna era barn om vad veckans GOTW handlade om så att de får återberätta vad de lärt sig.

Här nedan kommer också en inbjudan till föreläsningen Schysst på nätet.

Välkomna på Friends föreläsning

v. 37

mån:

tis: Läxa engelska 5c.

ons: Skoljoggen kom ombytta till skolan. 5b har även idrott denna dag.

tors:

fre:

Trevlig helg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *