Inför v. 21

Vi börjar med en liten rapport från den veckan som varit. Solen har värmt oss så vi har både torsdag och fredag haft högläsning ute. Boken handlar om faraonerna i Egypten så nu måste vi ta reda på mer om dom. Så roligt med nyfikna elever!

Vi jobbar vidare med vårt tema om Sjöar och vattendrag där det både ingår svenska och No. Att läsa och svara på frågor är inte alltid jättekul men vi övar läsförståelse, textbearbetning och lär oss såklart en hel massa om mygglarver, sjöfåglar och fiskar.

På engelskan har vi pausat lite från pjäsen och arbetat med olika uppgifter som behöver övas. Det är olika för alla, vissa tränar upp sitt ordförråd med korsord, andra tränar läsförståelse eller skriver texter. Lite engelska spel har vi också hunnit med.

Trevlig helg!

 

v.21

Måndag: Idrott, ute.

Tisdag: Läxa Sjöar och vattendrag s. 55-57

Onsdag: Slöjd

Torsdag:

Fredag:

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *