Info hem

Hej!

Den här veckan har vi startat ett värdegrundsarbete kopplat till Språkveckan som hela skolan ska ha nästa vecka. Vi lyssnar på boken om Hugo och Josefin som tar upp många moraliska dilemman som barnen kan relatera till. Vi kommer även på måndag starta grupparbete i engelska där varje grupp ska öva på en liten pjäs. Vi har utnyttjat det fantastiska vädret och både lekt och arbetat ute. Genom uppdrag att hitta ordklasser utomhus fick grupperna samarbeta och ta hjälp av varandra. När barnen skapade Naturcirklar utomhus tog vi det vidare och skapade texter på engelska samtidigt som vi ritade det vi sett.

Vi har även skickat med info hem om höstterminen.

Trevlig helg! Jessica Aslihan och Carina(lärarstudent)

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *