Språkvecka 17

Med start den 23 april (Världsbokdagen) håller vi på Emanuelskolan en språkvecka. Vi kommer att läsa mycket, jobba med begrepp, bokprata m.m. Vi kommer att arrangera ett bokbytarbord. Elever som har utlästa böcker med sig hemifrån (med er tillåtelse) kan byta till sig andra böcker i skolan.  Böckerna ska vara ung. på den läsnivå som ert barn befinner sig. Passa på att vårstäda och damma av lite böcker därhemma! Tänk att andra kan få glädje av dem. När eleverna tagit med sig några böcker till skolan och sin mentor får de en s.k. bokbiljett och kan byta till sig och ta med hem lika många ”nya” böcker.   

Tack på förhand!

Mvh Språkgruppen och Helene Larsson

 

Med anledning av Språkveckan har vi gjort en ommöblering redan den här veckan. I det ena rummet är det Arbetsrum  där kommer vi att arbeta med våra uppgifter enskilt eller i grupp. I Språkrummet sker läsning, lyssning och samtal.

Eleverna får gärna ta med en liten kudde max 50×50 att sitta på i Språkrummet.

Vi har smygstartat lite redan den här veckan och börjat lyssna på Hugo och Josefin.

Hälsningar Jessica Aslihan och Carina

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *