Då var vi igång!

Vilka två fantastiska dagar vi har haft tillsammans med era barn.
Igår gjorde vi namnlappar till hurtsarna i klassrummet samt till facken för kläder och skor. Barnen fick även rita i ett ” halvt glasöga” vilka förväntningar de har och vad de vill lära sig under höstterminen.
Vi fick se böcker, tal, fotbollar, gungor mm. Dessa kommer snart pryda våra väggar i klassrummet.

Idag har barnen bland annat haft matte och svenska. De har fått titta på bilder på våra fem olika läsfixare som vi kommer arbeta med under detta läsår. Vi hade diskussion med barnen vad de trodde fixarna kunde hjälpa oss med när vi läser.

Varje vecka kommer vi under flik ” Veckoinfo” skriva om vad som gäller inför nästa vecka.

IMG_0359.JPG

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *