Nolltolerans

En strålande första skoldag för förskoleklassbarnen – inga lappar med dåligt språkbruk har skickats hem idag…bra jobbat alla gula och blå.

Som en förlängning av denna veckas nolltolerans mot dåligt språkbruk har Freija D och hennes familj presentrat ett trevligt förslag som vi givetvis nappar på. Barnen kommer att få dekorera en låda där vi samlar alla fula ord som hoppar ur våra munnar under april månad. När månaden är slut gräver vi symboliskt ner lådan och därmed även alla fula ord som ligger i. Vi gör detta till en liten fest med uteaktivitet och glass!!!

En reaktion på “Nolltolerans

  1. Vilken fantastisk ide med lådan! Vad duktiga ni är med att ha ett bra språkbruk!<3
    Kram till er alla, jag kommer snart och hälsar på!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *